NEDEN OLMASIN

NEDEN OLMASIN
1

          

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Birgün inşallah Türkiye'nin imam hatipli cumhurbaşkanı olacak" dedi.

Bozdağ, 100. Yılında İmam Hatip LiseleriUluslararası Sempozyumu'na katıldı. Bozdağ'ın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de sempozyumda yeraldı.

"HEP KAZANDIRDI. HİÇ KAYBETTİRMEDİ"

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen sempozyumda konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, imam hatip liselerinin önemine dikkat çekti. Bekir Bozdağ, "Biz ne kadar seviyorsak, bilmemiz gerekiyorki başkaları da o kadar ürküyor. Bizim bu konuya doğru bakmamız lazım. İmam hatip bu ülkeye ne kazandırdı? Bunları objektif olarak değerlendirdiğimiz zaman bu nesil bu millete ve devlete çok şey kattı. Hep kazandırdı. Hiç kaybettirmedi. Buna tarih şahittir"dedi. İmam hatip liselerinin halkın okulu olduğunu, bu okulların vatandaşlar tarafından yaptırıldığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, bu okullara devletin her zaman olumsuz yaklaşım içinde olduğunu belirtti. Birilerinin zihninde acabalar olduğunu ve bu ayrımcı bakışın sonyıllara kadar hep sürdüğünü belirten Bozdağ, son yıllarda bu ayrımcılıkların ortadan kalktığını ifade etti.

KARŞI DURUŞ İMAM HATİPLERE DEĞİLDİ

İmam hatiplerin siyasal rüzgar ne olursa olsun yoluna devam edeceğine dikkat çeken Bozdağ, "Karşı duruş imam hatiplere değil, karşı duruş din eğimi almış, din bilgisine sahip kişileredir aslında" diye konuştu. İmam hatiplere üniversitelerin kapısının kapatıldığını hatırlatan Bozdağ, bu okullara gidenlerin devlet için tehdit olarak görüldüğünü ifade etti.

KAPATMA DAVASININ DELİLLERİ ARASINDA KATSAYI ÇALIŞMASI VARDI

AK Parti hakkında 2008 yılında kapatma davası açıldığını hatırlatan Bekir Bozdağ, "Kapatma davasının delilleri arasında başörtüsü yasağı ve katsayı uygulamaları vardı. Bu konudaki çalışmalarımız ve sözlerimiz vardı deliller arasında" diye konuştu.

Katsayı engelinin kaldırıldığını ifade eden Bozdağ, imam hatip lisesi mezunlarının polis okullarına girebilmesinin 2001 yılında yasaklandığını ancak bu yasağında hükümet tarafından kaldırıldığını vurguladı.

DİYANET İŞLERİNİN KALDIRILMASI

Diyanetin İşleri Başkanlığının bütçesinin sürekli tartışma konusu olduğunu, diyanetten başka kurumlara geçenlerin sık sık sorulduğunu belirten Bekir Bozdağ, "Diyanetin bütçesi yüksek mi yüksek. Sadece cari giderler ama. Yatırım oranı yüksek değil. Sadece giderleri var. Diyanetten başka kurumlara geçerse veba mı bulaştıracak buralara? Diyaneti kaldıralım konusun sık sık gündeme geliyor. Diyanetin kaldırılması doğru mu? Hayır. Diyanet bu ülkenin birliğini sağlayan çimentodur. Daha iyileştirmemiz lazım" şeklinde konuştu.

İMAM HATİPLİ CUMHURBAŞKANI

İmam hatiplilerin demokrasi mücadelesine devam etmesinin gerektiğinin belirten Bozdağ, sözlerini "Birgün inşallah Türkiye'nin imam hatipli cumhurbaşkanı olacak" diyerek bitirdi.Yükleyen: Mikail AZAK (24.11.2013)