100. YILINDA İMAM HATİPLER

100. YILINDA İMAM HATİPLER
1

          

Ensar Vakfı 23-24 Kasım 2013 tarihleri arasında, saat 09:00'da Yıldız Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kongre ve Kültür Merkezi'nde, İmam Hatip Liselerinin, Çağdaş Eğitim Sistemi içerisinde dünü bugünü ve yarınının tartışılacağı "Kuruluşunun 100. Yılında İmam Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu" düzenliyor.

Açılış Bildirisinin Prof. Dr. Hayrettin Karaman'ınsunumuyla başlayacağı Sempozyumda, geçmişten günümüze 100 yıllık serüveni içinde İmam Hatip okulları, Türkiye'nin ürettiği bir eğitim modeli olarak ele alınacak. 

Sempozyuma 50'si Türkiye'den, 37'si Türkiye dışından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Bosna Hersek, Makedonya, Bulgaristan, İran, Mısır, Nijerya, Pakistan, Endonezya, Malezya, Çin, Singapur, Kore, ABD, Avusturya, Hollanda, İngiltere, İskoçya, İsveç, İsrail ve Yunanistan'dan olmak üzere toplam
87 akademisyen katılacak.

Balkanlar'dan Orta Asya'ya, Afrika ve Hint Alt Kıtası'na kadar pek çok ülkede genel eğitimle din eğitimini birleştiren İmam Hatip okulu modeli ilgiyle takip edilmekte ve benzerleri kurulmaktadır. Sempozyumda İmam Hatiplerin Türk siyasi ve kültürel hayatındaki yeri, siyaset ile olan ilişkisi, öğretim programları ve ders kitaplarının değerlendirilmesi yapılacak

Modern dünyada İslâm dini eğitimi tecrübelerine, Müslümanların eğitimi konusunda yerel ve küresel meselelere, Avrupa'da İslâmi eğitimin imkânı ve sınırları, gelenek ile modernleşme arasında din eğitim arayışına ve Türkiye dışında açılan İmam-Hatip okulları örnek olarak verilecek.

Açılış konuşmalarında; Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gençlik ve SporBakanı Suat Kılıç, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da yer alacak.

Sempozyum ayrıca akademisyenlere, öğretmenlere, eğitimcilere, öğrencilere, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarından katılımcılara da açık olacak.

KURULUŞUNUN 100. YILINDA İMAM HATİP LİSELERİ ULUSLARARASI SEMPOZYUMU PROGRAMI

Yer : Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü / 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kongre ve Kültür Merkezi
Tarih : 23 Kasım Cumartesi, 24 Kasım 2013 Pazar Günleri
Saat : Her gün Saat: 09.00 - 18.00 arasıYükleyen: Mikail AZAK (24.11.2013)