Kutlu Doğum Coşkusu

Kutlu Doğum Coşkusu
1234

          

SEVGİLİLER SEVGİLİSİNİN AŞKI ALANLARA SIĞMADI

Kutlu doğum haftası münasebetiyle tüm yurtta ve yurdışında yapılan etkinliklerde peygamber sevgisi salonlara sığmadı.

Hemen hemen bütün imam hatip liselerinin, sivil toplum örgütlerinin yuriçinde yaptıkları kutlu doğum proğramlarına ilgi geçen yıllara göre artarak devam etti.

Bu yıl ayrıca, londrada, arnavutlukta, almanyada, kanada ve amerikada, avustralyada görkemli kutlu doğum proğramları düzenlendi.

Bu coşkuya alevi- bektaşi federasyonlarına bağlı bazı cemevlerinin de iştirak etmesi bu yılki kutlu doğum proğramlarının en güzel ve en anlamlı yönüydü.

Yapılan etkinliklere kısa bir bakış...

...

Kuzey Londra'da bulunan Said Nursi Camii ve Nur Kültürel Eğitim Derneğinin Avrupa Peygamber Sevdalıları Platformu bünyesinde gerçekleştirdiği Kutlu Doğum programı büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

 

***

Bingöl Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencilerinin hazırladığı ‘Kutlu Doğum Haftası' programı yoğun ilgi gördü.
Minik öğrencilerin ilahi ve şiirler okuyup dualar ettiği programda, Peygamber Efendimizin örnek davranışlarından ve hayatından bahsedildi.

 

***

Kütahya’nın Simav ilçesinde bu yıl belediye ve müftülüğün öncülüğünde kutlanan “Kutlu Doğum Haftası” etkinlikleri şölene dönüştü.Hafta dolayısıyla ilçede çeşitli etkinlikler düzenlendi. Etkinlikler kapsamında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Abdullah kahraman’ın konuşmacı olarak katıldığı “Hz. Peygamber ve İnsan Onuru” konulu konferansı izleyebilmek için Eynal Kaplıcalarındaki Bin 200 kişilik Çok Amaçlı Salon’a 5 bin kişi gelince izdiham yaşandı.

***

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da kutlu doğum programı düzelendi.

Sema Eğitim Kurumları ve Arnavutluk Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen programa binlerce kişi katıldı. Salonda oturacak yer bulamayanlar, programı ayakta izledi. Programa Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa ile birlikte üst düzey devlet erkânı katıldı.

Arnavutluğun en ünlü sanatçıları ve öğrencilerde oluşan koro, Efendimiz'i (sas) anlatan ilahiler ve şiirler söyledi.

***

Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine Alevi vatandaşlar da büyük ilgi gösteriyor. Peygamber Efendimiz (sas)'in dünyayı şereflendirmesinin yıldönümünde Gazi ve Yenibosna cemevlerinde program düzenlendi.

Yenibosna Cemevi'ndeki Kutlu Doğum programında sema ile semah birlikte yapıldı. Yüzlerce Alevi vatandaşın katıldığı kutlama Saz eşliğinde ilahi, dua ve tevhitlerle devam eden programda Tokat yöresine ait semah gösterisinin ardından Galata Mevlevihanesi semazenleri sahne aldı. Daha sonra semah dönenlerle birlikte bir semazen de aynı sahneyi paylaştı.

***

Güngören Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen kutlu doğum programına vatandaşlar ve davetliler yoğun ilgi gösterdi. Program, Türkiye Kuran-i Kerim okuma birincisi Hafız Nebi Yaşar’ın Kuran tilaveti ile başladı. Ardından sinevizyon gösterimi ve günün anlam ve önemine uygun konuların ele alındığı konuşmalarla sürdü.

Düzenlenen programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken hınca hınç dolan salonda dinleyicilerin büyük çoğunluğu programı ayakta izledi.Yükleyen: Ümit SERT (24.04.2013)